17. forduló Videoton - Paks 3-0
  Legyőztük az őszi bajnok Paksot!

Magabiztosan, 3-0-ra győzte le a Videoton a Paksot szombaton, úgy, hogy már az első percben vezetést szerzett a bajnokin. A Paks így is őszi bajnok, a Vidi pedig pontszámban egyelőre beérte a dobogó második helyén telelő Ferencvárost.

OTP Bank Liga, 17. forduló:

Fehérvár FC – Paksi FC 3-0 (2-0)

Sóstói Stadion, 4078 néző, v.: Bogár

Fehérvár: Tóth B. – Bese, Csongvai, Spandler, Gergényi, Schön (Berki, 90.) – Katona M. (Pető, 84.), Christensen (Rúben Pinto, 90.), Flores (Larsen, 90.) – Szabó L., Kodro (Kastrati, 79.)

Paks: Simon B. (Szappanos, a szünetben) – Kovács K., Vas G., Lenzsér, Szabó J. (Szélpál, 5.), Osváth – Papp K. (Szécsi P., 81.), Mezei, Balogh B. (Haraszti, 62.) – Szabó I B. (Böde, a szünetben), Könyves

gólszerző: Katona M. (1.), Kodro (20., 68.)

sárga lap: Christensen (45.), Kodro (59.), illetve Vas G. (30.), Mezei (58.), Beke P. (82., a kispadon), Kovács K. (87.), Böde (90+4.)

1. félidő

Az első percben összeomlani látszott a Paks és Bognár György meccsterve, hiszen szinte azonnal vezetést szerzett a Vidi. Egy nagy Gergényi-bedobás után megcsúsztatták a labdát a fehérváriak, majd a vendégek csapatkapitánya, Szabó János belecsúúsztatott, Katona Mátyás pedig köszönte szépen és közelről a kapuba tette a labdát (1-0).

Szabó János számára nem sokkal később véget is ért a találkozó, megsérült a korábbi magyar válogatott védő.

A 10. percben Szabó Levente kis híján megduplázta a hazai előnyt, de szöglet utáni fejese elsuhant a felső léc fölött. A másik oldalon Tóth Balázs védett könnyedén egy megpattanó lövést, majd jött a második Vidi-gól. A 20. percben Szabó Levente tette ki a labdát balra, Katona tökéletesen centerezett, a védők mögül kibújó Kodro pedig ki is haszálta a ziccerét - mértani pontosságú akció volt (2-0).

A középpályát és mindkét 16-os előterét uraló Vidi valósággal átrohant ekkor a Pakson, amelynél az első félórában nyomokban sem lehetett felfedezni a például a Ferencváros ellen is látott szervezett és effektív játékot.

A 38. percben azonban így is kis híján szépített a Bognár-csapat, ám Kovács Krisztián, a jobbösszekötő helyéről leadott lövése a lécen csattant. Maradt így a megérdemelt 2-0-s hazai vezetés a szünetre.

2. félidő

Bognár György a szünetben elsőre igencsak meglepő húzásra szánta el magát, lecserélte 19 éves kapusát, Simon Barnabást, és pályára küldte Szappanos Pétert - valamint a szintén igen rutinos Böde Dánielt. Illetve minden bizonnyal fel is paprikázta csapatát az öltözőben, hiszen a Paks valósággal nekiugrott ellenfelének a fordulást követően.

A Vidi-védelemnek és Tóth Balázs kapusnak is akadt dolga bőven, utóbbi a legnagyobbat talán Papp Kristóf fejesénél védte az 56. percben, de Mezei 20 méteres löketénél is nagyot nyújtózkodott a hazaiak hálóőre.

A 68. percben azonban a paksi fölény ellenére is megszületett a harmadik Vidi-gól, úgy, hogy előtte nem sokkal Szappanos még nagyot védett Szabó Levente közeli kísérleténél. A gólnál azonban ő is tehetetlen volt: Gergényi beadását fejelte középre Christensen, majd Bese tette le a labdát Kodrónak, aki 12-ről lőtte a kapuba saját maga második, illetve csapata harmadik találatát (3-0).

A Paks Kovács révén, a 74. percben megint közel állt a szépítéshez, de Tóth újra nagyot védett a megpattanó lövésnél. Böde is próbált veszélyzetetni, de nem voltak elég pontosak a befejezései.

A 91. percben a nem sokkal korábban egyszerre hármat cserélő Vidi is közel járt a negyedikhez, de Szappanos kiütötte a megiramodó Kastrati lövését.

Így maradt a 3-0, a Fehérvár zsinórban hetedik meccsén is veretlen maradt, így jó eséllyel a harmadik helyen telel az NB I-ben és jelenleg azonos pontszámmal áll az egy meccsel kevesebbet játszó Ferencvárossal. A Paks vereségével is őszi első, de egy pontra csökkenhet az előnye, ha az FTC vasárnap legyőzi a Zalaegerszeget.

Bartosz Grzelak (Vidi): – A mérkőzés előtt beszéltünk a Paks erősségeiről, például, hogy párharcokban kifejezetten jók, és arról is, hogy két különböző stílusú csapat lép ma pályára. A mi célunk az volt, hogy a "Vidi-focit" játsszuk, hiszen a Paks erősebb a saját stílusában, mi pedig szintén a sajátunkban, ezt akartuk kihasználni, például azt, hogy tartsuk a labdát és ne hosszú labdákkal operáljunk. Jól kezdtünk, majd egy fantasztikus gólnak köszönhetően gyorsan vezettünk 2-0-ra, de egy ilyen ellenféllel szemben soha sem nyugodhatsz meg. A második félidőre is erősen jöttünk ki, a nyugalom és a koncentráció jellemzett minket ekkor. Nagyon büszke vagyok arra, ahogy a játékosok menedzselték ezt a meccset, nagy szívvel játszottak a pályán is. Egy fantasztikus időszak van mögöttünk, ezt kell majd folytatnunk. Ez még nem az az időszaka a bajnokságnak, amikor kiosztják az érmeket, vagy eldől a bennmaradás kérdése. Most két hét jól megérdemelt pihenő vár a játékosokra, amire egyéni edzésprogramot kapnak, majd két hét edzőtábor következik Horvátországban, ahol jó ellenfelek ellen fogunk megmérkőzni. A cél, hogy fentnartsuk ezt a tempót és formát és ne felejtsük el, hogy három idegenbeli találkozóval folytatjuk a tavaszt. Ez volt a legjobb meccsünk, amióta átvettem az irányítást, de ilyen teljesítményre van szükség ahhoz, hogy egy Paks szintű csapatot le tudjunk győzni, örülök, hogy ez most jött ki a pályán. Sok jó mérkőzésünk volt ezen kívül is, de nem mindig párosult ponttal, pontokkal, viszont hétről hétre fejlődik a csapat. Elégedett vagyok a csapat fejlődésével - mondta Grzelak, akinél arra is rákérdeztek a sajtótájékoztatón, hogy jelent-e az valamit, hogy a Vidi-öltözőből már a Bajnokok Ligája-himnusz zenéje szűrődött ki. - Ennek nincs jelentősége - fogta rövidre Grzelak.

Bognár György (Paks): – Megérdemelten nyerte meg a Vidi a mérkőzést, jobban játszott, de mi is elértük a célunkat, 145 fiatal percet szereztünk, amire szükségünk volt. Még labdába sem értünk és már vezetett a Vidi. A fókuszban az volt, hogy a fiatalok a pályán legyenek és minél több percünk legyen, nem a legjobb csapatunkkal kezdtünk. Rutintalan volt a védelem, majd Szabó János is megsérült és még az ő rutinja is kiesett hátulról, neki a combhajlító izma szakadt el. Ezért volt az, hogy a szünetben Szappanost cseréltük be, hogy legyen valami rutin is a pályán, irányítani kellett a védelmet, főleg, hogy ebben az összetételben még sosem játszottunk. Ha a sérültjeink rendben vannak és a legjobb csapatomat állítom ki ma is, akkor élesebb lett volna ez a mérkőzés, de a végére hagytuk ezt, szükségünk volt erre, úgy voltunk vele, hogy ameddig tudjuk, addig húzzuk, de ma nem tudtunk kibújni alóla, mert az elszámolásnál majd ez kell. Egy kicsit furcsa, mert a versenyegyenlőséget át kell gondolni a jövőben. Az én csapatomba be kell tenni a fiatalokat, mert szükségünk van a központi támogatásra, a másiknak pedig nem. Hol itt a versenyegyenlőség? Ezen el lehet gondolkodni!

A paksi edző elejtett még két kritikus gondolatot az M4 Sporton is, az elsőnél a játékvezetést vehette célba: „Egyet tudok érteni a Vidi-szurkolókkal is – bár semmi köze nem volt a végeredményhez –, mikor kiabálták, hogy »Hülye vagy! Hülye vagy!«, azt eléggé magaménak éreztem.”

Majd amikor már a bajnokság második feléről beszélt, visszatért a fiatalpercekre, amit összefüggésbe hozott ezzel a vereséggel. „Nyilván tavasszal is küszködni fogunk a fiatalpercekkel, mert ha ezt figyelembe kell vennünk, akkor nem a legjobb csapatunk van a pályán – mint ahogy ma sem" – zárta a szakember.

2023.12.16. 15:34